Depresyon Nedir

Depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirmesini engelleyen üzüntü, kayıp ya da öfke duygularıyla tetiklenir. 20 kişiden 1'ini etkilediği tahmin edilen hastalık, her insanda farklı seyreder. Günlük çalışmanızı engelleyebilir, daha düşük üretkenliğe neden olabilir, ilişkileri bozabilir ve bazı sağlık durumlarını da etkileyebilir. Depresyon nedeniyle astım, kalp-damar hastalığı, kanser, diyabet, şişmanlık gibi rahatsızlıklar ilerleyebilir.

Bazen duyguların hayatın normal bir parçası olduğunu fark etmek önemlidir. Hüzünlü ve üzücü olaylar herkesin hayatında ortaya çıkar. Ama sürekli mutsuz ve umutsuz hissetmek normal bir şey değil. Depresyon ciddi bir tıbbi durum olarak değerlendirilmeli. Tedavi edilmediği takdirde, depresyon aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Zamanla kötüleşebilir de... Ama tedavi olanlar sadece birkaç hafta içinde semptomlarda iyileşme gözlemleyebilir.

Depresyonun şiddetine göre durumunuz değişir. Bazıları hafif ve geçici üzüntüler yaşarken; bazıları ise şiddetli ve devam eden depresif dönemler yaşarlar. Doktorunuz, sahip olduğunuz depresyon tipine göre bir tedavi planı oluşturacaktır. Fakat genelde iki ana tip vardır: Majör depresif bozukluk ve kalıcı depresif bozukluk. 

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.